Bugun...
Yazma Hastalığı!


Ayhan Akcan
yazarayhan@egeyon.com.tr
 
 

 19 yaşında, makinacı, bekar. Ailesiyle oturuyor. İlkokul mezunu. Dört yıldır tedavi görüyor. Hastalığı 6 yıldır var.

Şikayetiniz nedir?

Yazı yazma hastalığı. İntihar etme düşüncesi.Yanlışla doğruyu ayırt etmek için yazıyorum. Aklımdan geçen düşünceleri yazma isteği oluyor,faydası olacağı düşüncesi ile yazıyorum. Yazınca rahatlıyorum.Yazdıklarımı okuyorum. Sürekli okuyorum rahatlıyorum.

İntihar etme düşüncesi var ayrıca; kimseye muhtaç olmamam lazım bundan dolayı intihar edebilirim.

Bu ne kadar süredir var?

6-7 yıldır var. İlk sayısal lotoyu bulacağım diye hesap yapmaya başladım. Saçma sapan olmasına rağmen engelliyemiyordum. Sonra aklından geçenleri yazma ve okuma takıntısı gelişti.Sürekli okuyorum. Bazen günde 30-40 sayfa yazıyorum. Yüzlerce sayfa yazdıklarımı okuyorum. Rahatlıyorum.

Senin hastalığının ismi nedir?

Bilmiyorum. Hiç sormadım.

Akıl hastalığı sence ? Var mı?

Bence deli değilim. Takıntı hastalığı var.

Tedaviden fayda görüyorum.

 Nasıl?

İlaç kullanıyorum. Üzüntü ve sıkıntımı gideriyor. Hiçbir şey umurumda olmuyor. Uykularım düzeliyor.

Çalışabiliyor musun?

Devamlı çalışamıyorum. Takıntılarımdan dolayı. Dikkatim dağılıyor.

Takıntısı olanlara öneriniz nedir?

Öncelikle bu bir hastalık.  Mutlaka doktor tedavisi altında olunmalı. Asla tedaviyi bırakmamalı. 

Vakanın yorumu;

Burada takıntı-obsesyonlarla ve kompulsiyonla giden anksiyete bozukluğu hastalığı vardır. Takıntı obsesyon yazma ile ilgilidir. Kompulsiyon ise okuma davranışı. Tekrarlamalar var. Saçma olduğunu biliyor engelliyemiyor. Gün boyu meşgul ediyor. Engellenir ise sıkıntı huzursuzluk gerginlik oluşuyor. Yapıyor rahatlıyor. Yani düşünce ile ilgili. Davranış boyutu okuma ile ilgili.Hiçbir zaman kaybolmuyor.

İlaçla geri plana atılıyor. Veya meşguliyeti,sıkıntı oluşturan boyuyu ortadan kalkıyor. En önemlisi akıl hastalığı değil;kişi farkında saçma olduğunu biliyor,engelliyemiyor. Bundan dolayı hastanın da önerdiği gibi mutlaka psikiyatrist eşliğinde tedavisi yapılmalıdır. Mutlaka fayda görür. İdeal olan ilaç tedavisine ek olarak en az 30 seansa kadar devam eden takıntıları kontrol etmeye yönelik davranışcı kognitif terapi şarttır. Terapilarin çok büyük faydası olur. Terapiyi mutlaka bu konuda bilgisi tecrübesi olan terapistte yaptırmak gerekir. Terapi ortamı muhabbet yeri değildir. Kişinin aktif katıldığı yorulduğu dikkat gerektiren zorlanan bir süreçtir. Kişi fayda gördükçe takıntılarını kendisi kontrol etmeye başladıkça terapinin ne kadar gerekli ve vazgeçilmez olduğunu anlar. Bu hastalıkta en az bir tedavi gerekir. Kural; takıntılar kontrol altına alındıktan en 6 ay kadar daha ilaç tedavisi ve en azından 3 ayda bir seans terapi ile yaşamboyudur.

Bu vakada hastalık kontrol altında fakat eksiktir. İlaç tamam fakat terapi başlanamamış.

Yazma ile ilgili obsesyon nadir görülür.En yaygın olanları; temizlik,emin olamama, kontrol etme, simetri, dini,yap-boz….gibidir. Aslında tedavi yaklaşımı hepsinde aynıdır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI